Najnowsze wpisy, strona 1


sie 28 2013 Rowery trekkingowe - krótka charakterystyka...
Komentarze: 0

Obecnie na rynku istnieje wiele kategorii rowerów przeznaczonych do różnych form aktywności. Rowery górskie, rowery miejskie, rowery szosowe, crossowe, BMX’y czy też rowery trekkingowe wciąż znajdują swoich nabywców, którzy wykorzystują je w odmiennych warunkach. I jeśli rowery górskie najlepiej sprawdzają się na trudnych wymagających trasach, miejskie służą do poruszania się po mieście, to rowery trekkingowe są idealnym wyborem dla miłośników turystyki rowerowej.

 

Rowery trekkingowe nadają się zarówno na drogi asfaltowe, jak i drogi o nieutwardzonej powierzchni. Są pośrednią wersją między rowerem szosowym, a górskim i znakomicie nadają się do turystyki rowerowej (z tego też powodu rowery trekkingowe bywają często określane mianem rowerów turystycznych). Cechą charakterystyczną rowerów trekkingowych jest bogate wyposażenie (zasilane dynamo lampy, błotniki), możliwość zamontowania bagażników i sakw, które są niezbędne do przewozu bagażu podczas dłuższych wypraw rowerowych. Rowery trekkingowe są nieco cięższe niż rowery crossowe, gdyż ważniejsze od lekkości w ich przypadku jest wytrzymałość i niezawodność osprzętu. Rama i kierownica są zbudowane tak, że pozwalają na swobodną modyfikację sylwetki - w rowerach trekkingowych można uzyskać wyprostowaną postawę, prawie tak jak w rowerach miejskich.

sie 27 2013 Cycle chic
Komentarze: 0

Rowery miejskie w ciągu kilku zaledwie lat upowszechniły się na tyle, że zupełnie zmieniły ogólne podejście do rowerów. Efekt ten widoczny jest głównie w miastach, gdzie w okresie wiosennym i letnim rowery stają się niezwykle popularnym środkiem komunikacyjnym i sposobem na budowanie swojego wizerunku.


Rowery miejskie są przystosowane do miast, a coraz więcej polskich miast przystosowuje się do rowerów miejskich. Budowane są więc sieci ścieżek rowerowych, na ulicach, przy zakładach pracy, sklepach i szkołach są specjalne stojaki, w niektórych miastach istnieją wypożyczalnie rowerów itp. Sprawia to, że coraz łatwiej jest zdecydować się na zakup roweru. A do tego dochodzi też kwestia mody.

Zupełnie nowym trendem na ulicach polskich miast jest tzw. cycle chic. Jest to moda związana z poruszaniem się rowerem miejskim w nietypowych, wydawałoby się, stylizacjach. I tak zamiast typowych dla kolarzy obcisłych kombinezonów, sportowych spodenek i T-shirtów możemy zobaczyć na rowerach osoby w garniturach, sukienkach i codziennych, swobodnych strojach. Znikomym powodzeniem wśród internautów cieszy się profesjonalna odzież dla rowerzystów - świadczy to więc o upowszechnieniu się trendu, by rowerem poruszać się w stylizacjach, które stosujemy na co dzień. Według badań rynku (raport “Rowerzysta w mieście”, 2013) największe znaczenie w przypadku wyboru roweru miejskiego ma jego cena oraz warunki wizualne. Poszukujemy więc przede wszystkim roweru, który nie będzie drogi i będzie bardzo dobrze prezentować się na ulicy. Te czynniki są dla większości internautów ważniejsze od aspektów technicznych wpływających na komfort użytkowania. Na warunki techniczne znacznie większą uwagę zwracają mężczyźni, dla kobiet ważniejsze jest dopasowanie wyglądu roweru do swojego stylu.