Archiwum 29 sierpnia 2013


Rower 
sie 29 2013 Promocja regionu poprzez trasy rowerowe
Komentarze: 0

W wielu ciekawych turystycznie miejscach Polski powstają specjalne oddolne inicjatywy, które skupiają się na promowaniu turystyki rowerowej w danym regionie. Lokalni pasjonaci rowerów przygotowują i opisują trasy rowerowe dla turystów uwzględniając w nich ciekawe miejsca oraz ustalając poziom trudności pokonania danej trasy.

 

 

Turystyka rowerowa staje się coraz popularniejszym sposobem czynnego spędzania wolnego czasu. Najlepiej nadają się do niej rowery górskie oraz trekkingowe. Rowery tych dwóch rodzajów przystosowane są do trudnych warunków, mają też wysokiej klasy osprzęt i możliwość zamontowania bagażników i sakiew rowerowych. Rowery górskie lepiej nadają się do tras trudnych, o stromych podjazdach lub słabo utwardzonej powierzchni dróg, rowery trekkingowe z kolei lepiej sprawdzą się na prostszych trasach, gdzie drogi pokryte są asfaltem lub ich powierzchnia jest dobrze utwardzona. Oddolne inicjatywy promujące turystykę rowerową w różnych regionach kraju są bardzo interesującymi i pożytecznymi akcjami. Są nie tylko zachętą do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu ale też fantastyczną promocją regionu, dzięki której turyści mogą poznać uroki najbardziej interesujących tras. Z całą pewnością efekty takich akcji będą wkrótce widoczne i wybierając się w regiony, gdzie lokalni pasjonaci zajmują się taką formą promocji będziemy widzieć coraz więcej rowerów górskich i trekkingowych przemierzających malownicze szlaki.

sie 29 2013 Liczniki do roweru
Komentarze: 0

Tym, co motywuje nas do wzmożonego wysiłku, stymuluje do wybrania się w kolejną trasę jest często potrzeba zmierzenia się z samym sobą. Jeżdżąc na rowerze chcemy poznać swoje możliwości, bić swoje rekordy na często uczęszczanych trasach, rywalizować z innymi i samym sobą. Wielu zapalonych rowerzystów korzysta w tym celu ze specjalnych liczników rowerowych.

 

Tym, czym w samochodzie jest deska rozdzielcza, tym w rowerze jest licznik. Jest to małe, poręczne urządzenie, które ma jednak wiele przydatnych funkcji. Liczniki rowerowe mierzą przejechany dystans, pokazują aktualną prędkość, prędkość maksymalną, średnią prędkość podczas jazdy na dłuższych odcinkach, czas jazdy i wiele innych. Są to elektroniczne akcesoria, które dodają jeździe dodatkowego wymiaru. Nawet jeśli posiadamy stary rower w każdej chwili możemy do niego dokupić licznik i samodzielnie zamontować go na swoim jednośladzie. Ważna jest odpowiednia konfiguracja, nie jest to jednak zadaniem trudnym. Wystarczy zamontować w odpowiednich miejscach specjalne czujniki i skonfigurować licznik zgodnie z instrukcją. Istnieją różne rodzaje liczników rowerowych, bezprzewodowe i przewodowe, droższe i tańsze, lepsze i gorsze, bardziej wytrzymałe i mniej i wszystko to zależy od wybranego modelu.

Rower 
sie 29 2013 Po wypadku rowerowym
Komentarze: 0

Każdemu rowerzyście przynajmniej raz w życiu zdarzy się chwila zawahania, podjęcia jednej błędnej decyzji, która kończy się upadkiem, obtarciami i zadrapaniami. I o ile wypadek nie jest poważny rany na naszym ciele powinny dość szybko się zagoić. Gorzej z rowerem.

 

Co zrobić z rowerem kiedy przytrafił nam się wypadek? Przede wszystkim powinniśmy ocenić jego stan, sprawdzić, czy żaden z istotnych elementów nie uległ uszkodzeniu lub pęknięciu. Jeśli nasza wiedza na temat rowerów nie jest jeszcze wystarczająca możemy w tym celu oddać rower na przegląd, gdzie poddany zostanie ocenie i diagnozie przez specjalistów. Miejscem, w którym możemy dokonać takiego przeglądu może być sklep rowerowy, w którym zakupiliśmy nasz sprzęt. Jeśli nasz rower jest jeszcze “młody” być może nie będziemy nawet musieli płacić za przegląd, a jedynie za ewentualną wymianę uszkodzonych części. Pracownicy sklepu rowerowego zazwyczaj szybko potrafią uporać się z ich wymianą, zazwyczaj trwa to od kilku do kilkudziesięciu godzin (jeśli w serwisie jest duży ruch). Jeśli z kolei mamy już doświadczenie w użytkowaniu roweru i wymianie części to sklep rowerowy możemy odwiedzić jedynie po odpowiednią część, którą wymienimy sami w domu. To zawsze bardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż oszczędzamy na kosztach obsługi. Części na wymianę możemy też kupić w internecie, co będzie jeszcze tańsze, jednak minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba czekać na przesyłkę (zwykle od 1 do 4 dni).

sie 29 2013 Rowery składane - sprzęt dla mieszkańców...
Komentarze: 0

Wielu ze starszych czytelników bloga pamięta zapewne czasy, kiedy na podwórkach królowały składane rowery. Popularne “składaki” były bardzo prostym i tanim sprzętem, dlatego zanim nastała moda na rowery górskie to właśnie rowery składane można było najczęściej spotkać na podwórkach. Ostatnio można je zobaczyć coraz rzadziej jednak na ulicach wielu dużych zachodnich miast moda na rowery składane powoli powraca.


Zatłoczone centra wielkich miast, konieczność podróżowania na dłuższe odległości metrem lub komunikacją autobusową sprawia, że w dużych metropoliach USA czy Europy Zachodniej rowery składane są bardzo popularnym środkiem transportu. Współczesne składaki to bardzo wyrafinowany sprzęt; po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca i spokojnie można z nimi wsiąść do metra czy autobusu. Sam proces składania również jest bardzo prosty i odbywa się w krótkim czasie. Składane rowery produkowane przez uznane firmy to dzisiaj świetnie wyglądające, designerskie modele, które nie dość, że są środkiem transportu odpowiednim do dużych miast, to jeszcze mogą być elementem stylizacji i kreowania wizerunku. Mały, niepozorny rower składany może w niektórych sytuacjach budzić uśmiech zdziwienia, jednak zazwyczaj jest to sprzęt bardzo wysokiej jakości, a jego używanie świadczy o zdystansowaniu właściciela oraz pewności siebie. Dlatego też współczesne rowery składane są przeznaczone głównie dla osób ceniących oryginalność i funkcjonalność, mających własny styl i wykształcony gust.

sie 29 2013 Przygotowanie roweru do zimy
Komentarze: 0

Po sezonie rowerowym dobrze jest sprawdzić stan swojego roweru i przygotować go do zimy. W trakcie eksploatacji roweru części mogły się bowiem zużyć, łańcuch może wymagać nasmarowania, linki hamulcowe naciągnięcia itp. Warto sprawdzić stan swojego roweru jeszcze przed zimą, tak by wiosną, kiedy aura znów będzie sprzyjać rowerzystom, nie czekały nas żadne nieprzyjemne niespodzianki związane z funkcjonowaniem naszego roweru.

 

Jeśli nasz rower wymaga naprawy dobrym miejscem, gdzie można nabyć nowe części rowerowe jest internet. Wiele sklepów rowerowych oferuje części w atrakcyjnych cenach i jeżeli tylko mamy w sobie żyłkę majsterkowicza możemy pokusić się o ich samodzielną wymianę. Możemy w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż części w serwisach rowerowych są zazwyczaj dosyć drogie, do tego dochodzą też koszta obsługi. Wymiana części rowerowych w serwisie jest oczywiście dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, jednak często okazuje się, że koszta takiej wizyty znacząco obciążają naszą kieszeń. By tego uniknąć zawsze możemy też skorzystać z pomocy znajomych - być może ktoś z naszych kolegów ma już doświadczenie w diagnozowaniu i wymianie części w rowerach, zawsze będziemy mogli zaoszczędzić w ten sposób pieniądze i samemu zdobyć umiejętności, dzięki którym w przyszłości sami będziemy mogli poradzić sobie z wymianą zużytych części. Może zamiast od razu oddawać rower do serwisu wystarczy krótkie pytanie/prośba na portalu społecznościowym?